כל הדיברות למניעת גניבות בטיולים

קודם כל בלי פאניקה. מטייל ערני, שדואג למספר כללי זהירות בסיסיים, לא צריך להיתקל בבעיות.


·מומלץ לצאת לחופשה ללא תכשיטים או פריטים יקרי ערך שמושכים את עיניהם של הגנבים.


·ציוד או פריטים יקרים שאתה מוכרח לקחת עמך לחו”ל ניתן לשמור בתיק מיוחד, שבו תאים מיוחדים. הוצא את הציוד היקר רק ממש לפני שאתה משתמש בו.


·אל תשאיר ציוד יקר ערך ללא השגחה בחדר או בתא המטען של הרכב/אוטובוס. לא עוזר לנעול את הציוד בחדר, או לקשור את התיק למיטה! אם אתה הולך/מתכונן לישון ברכב, וודא שהתיק עם הציוד נעול, וכי התיק קשור לכיסא או צמוד וקשור לגופך. הכי מומלץ להשתמש בכספת בבית המלון, השאר בה כרטיסי טיסה וכל דבר יקר ערך שאין לך צורך בו במהלך הטיול, כולל הדרכון.


·אל תשאיר את התיק על הרצפה במסעדות/מזנונים או בחנויות – שים אותו במקום שקשה היה לגנבים להגיע אליו.


·פקח זוג עיניים, ושים לב האם עוקבים אחריך ואחרי רכושך, בעיקר במקומות ובאתרים שבהם מתקהלים אנשים, בתחבורה הציבורית/במטרו/רכבות/אוטובוסים, מעליות, מדרגות (עמוד בזוית כדי לראות את מי עומד לפניך ומי מאחוריך). מדרגות נעות (לשמור על רווח של מדרגה) וכו’, אלו יעדים מועדפים על גנבים שעובדים בקבוצות.


·כשאתה מכניס את כרטיס האשראי שלך לכספומט, בדוק את פתח הכניסה של הכספומט, ואם תראה שני “תפסים” אל תכניס את כרטיס האשראי. התפסים מונעים מכרטיס האשראי להיכנס לכספומט, ובמקום זה הוא נופל לתוך שקית קטנה שהושתלה קודם לכן. הכספומט ידרוש ממך את המספר הסודי, אך הכרטיס יהיה תפוס בשרוול זה ולא יצא. לאחר שתתייאש, הגנב יוציא את הכרטיס ממקומו ויוציא את הכסף (יש לו את האמצעים לראות מה המספרים שהקשת).


·במידה ותיתקל ב “שוטרים” (אנשים במדים) הדורשים ממך לראות את הדרכון ואת הכסף על מנת לוודא שאינם מזויפים – היזהר! אל תתפתה! דחה אותם באדיבות מהולה בתקיפות ותנסה למשוך אותם אל תוך קבוצת אנשים או לניידת קרובה. וראה איזה פלא הם ייעלמו כהרף עין.


·הגנבים מתחזים לתיירים, עם מפות בידם ומבט חסר אונים, והשאלות איך להגיע. ולכן אין ללכת עם תיק גב או תיק צד המופנה לגב, שכן יש גנבים החותכים חלק מהתיק ומוציאים תכולתו מבלי שתרגיש. תיק אישי יש לשים כך שחזיתו תהיה מלפנים, ע”מ שתהיה לך שליטה עליו.


·אל תיענה לאנשים המתנדבים לצלם אותך.


·אל תחליף כסף ברחוב, גם לא אצל אדם זר העומד בתור כמוך בתוך משרד להחלפת כספים, אלא רק במקומות מוסדרים ומאושרים לכך ואצל הפקיד הנותן שירות.


·אל תסתובב עם ארנק בכיס האחורי, ואם אפשר – קשור אותו לשרשרת.


·השתדל שלא להתבלט ולדבר בקול רם ובמיוחד בעברית – ישר יזהו שאתה תייר.


·במקרה של גניבה, ציית לאנשי החוק במדינה שבה אתה נמצא, אל תנסה להתחכם, אתה עשוי להסתבך שלא לצורך.


·נעל את דלתות הרכב כל זמן הנסיעה. אחת השיטות היא לפגוע ברכב של הנשדד מאחור. לפני שנהג הרכב מצליח לעכל מה קרה, השודדים פותחים את הדלת, משליכים את הנהג ובורחים מהמקום. לכן חובה לנעול את הרכב כל זמן הנסיעה ולא למהר לצאת החוצה ולהגיב רק אם זוהה הנהג הפוגע כאדם לא חשוד.


·אל תעלה טרמפיסטים.


·בעת חנייה ברחוב ובחניון כסה עד כמה שניתן את הציוד ברכב, בכדי שלא ימשוך תשומת לב מיותרת ויקרוץ לגנב .


·במידה והמזוודות ברכב, וודא שלא ניתן לראותן מבחוץ.


·אין להשאיר מנוע פועל כאשר אתה יוצא מהרכב לכספומט או למזנון (אפילו לא לשתי שניות). לידיעתך הביטוח לא יהיה תקף, בגלל שהשארת מפתחות ברכב. אם מסיבה כלשהי תצא מהמכונית, דומם את המנוע, קח עמך את המפתחות ונעל מייד את הרכב.


יאיר בר זהר, יועץ טיולים

הוסף תגובה