נהג חדש כך תשמור על הרישיון – ועל עצמך

נהג חדש כך תשמור על הרישיון – ועל עצמך

סיימת את בית הספר, עברתם טסט, אז מזל טוב על הרישיון! אבל עכשיו מתחילים החיים האמתיים – כל מה שרציתם לדעת על איך הופכים מנהג חדש לנהג חדש – אך מנוסה

כמו בכל דבר בחיים גם ללימודי הנהיגה יש שלבים. בשלב הראשון לומדים עם מורה ועוברים מבחנים: אחד עיוני ואחד מעשי. אחרי שעוברים את המבחן המעשי מקבלים רישיון אבל לא מדובר בסוף הדרך אלא רק בנקודה משמעותית במהלך ההכשרה כנהג. בארץ נהוג מתן רישיון נהיגה מדורג, דבר שמשמעותו שסיום מסלול ההכשרה עדיין נמשך כשבע שנים גם לאחר מעבר המבחן המעשי. הסיבה לנוהל הממושך של קבלת רישיון באופן מדורג היא הרצון להקטין את מספר הנפגעים בתאונות הדרכים: בשנת 2017, נהרגו 364 בני אדם בתאונות דרכים. נהגים צעירים היו מעורבים ב-113 תאונות דרכים קטלניות בשנה זו. סך הכל נהגים צעירים היו מעורבים בשנה זו ב- 4,440 תאונות דרכים, מתוכן 629 תאונות קשות – מספר שיא בשנים האחרונות. בנוסף חלה בשנה זו עליה מדאיגה של 72% במספר ההרוגים הצעירים בלילה בכבישים עירוניים (היום המסוכן ביותר לנהיגה הוא יום חמישי).

טופסולוגיה וכספים

מרגע קבלת היתר הנהיגה על הנהג החדש, צעיר או לא, להקפיד ולנהוג רק עם ביטוח חובה מתאים. ביטוח חובה בא לכסות מצבים של פגיעות גוף בתאונות ובגלל מעורבות היתר של נהגים חדשים, ובמיוחד צעירים, בתאונות דרכים קשות – עלויות ביטוח חובה עבור נהגים צעירים חדשים יקרות במיוחד. זה הזמן לשנס מותניים ולעשות השוואת מחירים ביטוח רכב. דעו כי ניתן לעשות השוואת מחירי ביטוח חובה, כמו גם השוואת ביטוח מקיף, אונליין. הפערים בין החברות השונות עלולים להיות מאד משמעותיים גם בעלויות וגם בתנאים הנלווים. אז תתפסו את הזמן בזמן ותבדקו, בירור קצר יוכל לחסוך לכם.

שלבים במסלול לימודי הנהיגה בארץ

השלבים בלימודי הנהיגה בארץ מתחילים עם הטופס הירוק – טופס שמלווה את התלמיד בכל שלבי ההכשרה עד לקבלת רישיון הנהיגה הזמני.  על גבי טופס זה מוחתם רופא המשפחה שמצהיר על כשירותו הרפואית של התלמיד כמו גם אופטומטריסט. בשלב הבא נבחר מורה לנהיגה, התלמיד עובר מבחן מעשי ובסיום מספר מינימלי או יותר של שיעורי נהיגה מעשיים – גם מבחן מעשי הבודק את שליטת התלמיד ברכב ויכולתו להשתלב בתנועה תוך הכרת החוק.

לאחר קבלת הרישיון הזמני המסלול נחלק לנהגים חדשים ונהגים חדשים צעירים. כל הנהגים החדשים, בין אם הם צעירים מתחת לגיל 24 או לאו, מחויבים במעבר קורס ריענון, אך נהגים חדשים שאינם צעירים מחויבים גם בתקופת ליווי. בתקופה זו הנהג למעשה אינו מקבל רישיון נהיגה כלל אלא היתר נהיגה. תקופת הליווי אמורה להימשך כחצי שנה ובמהלכה על הנהג לצבור שעות נהיגה עם נהג מלווה בן 24 ומעלה עם 5 שנות ניסיון , בן 30 ומעלה עם שלוש שנות ניסיון או מורה לנהיגה. במהלך התקופה על הנהג החדש לצבור לפחות 50 שעות נהיגה בליווי מהן לפחות 15 שעות לילה ו-15 שעות בדרכים בין עירוניות. לאחר הליווי על הנהג והמלווה לחתום על הצהרה שכל תנאי הליווי מולאו.
לאחר תום תקופת הליווי ועד שנתיים מרגע קבלת הרישיון, הנהג עדיין נחשב לנהג חדש, וככזה הוא מחויב לקבוע שלט “נהג חדש” על השמשה האחורית של הרכב. לאחר שנתיים, מתקבל הרישיון הזמני לחמש שנים. במהלך חמש השנים הללו יוזמן הנהג החדש לעבור קורס ריענון (קורס חובה בדרך לרישיון הקבע) ורק אחרי כשבע שנים יקבל הנהג החדש רישיון רגיל מן המניין.

הגבלות על נהגים חדשים

מלבד שלט “נהג חדש” ישנן עוד מספר הגבלות לנהגים חודשים וצעירים:

  1. הראשונה מוגבלת לנהגים מתחת לגיל 21, אשר אינם רשאים להסיע יותר משני נוסעים (שלושה אם נוסע גם נהג מלווה).
  2. הגבלה שנייה נוגעת למעבר על חוקי התנועה – ישנה רשימת חוקים הנחשבים חמורים יותר, אך ככל שזה נוגע לנהג חדש – כל מעבר על חוקי התנועה ייבחן בעין ביקורתית יותר ולחומרה. הגבלה זו בתוקף עד לקבלת רישיון הקבע בסיום שבע השנים.
  3. החמרה של חוקים קיימים – כך לדוגמה לנהג צעיר חדש אסור לשתות אלכוהול כלל, אף לא במסגרת מה שנהג ותיק מורשה.

מעבר על חוקים אלו גורר עונשים כבדים ויותר מכך – חזרה אחורנית במסלול קבלת הרישיון קבוע. ייתכן שיקבע צורך לעבור מבדקים רפואיים או אופטומטריסטים, מעבר של מבחן נהיגה עיוני או מעשי (או שניהם) נוסף או שלילת רישיון הגוררת תחילת מקטע המסלול שבו נמצא הנהג החדש מההתחלה.

נהגים חדשים צעירים מעורבים במספר תאונות רב יותר, בעיקר בנים ובעיקר תאונות קשות. חלק גדול מתאונות אלו מתרחשות בשעות הלילה ובהסחת דעת מסמארטפונים או חברים שנמצאים ברכב, חלקן בגלל שתייה. כחלק מהדרך להילחם ולהתמודד בתופעות אלו הונהג הרישיון המדורג המחייב ליווי של נהג ותיק, הקפדה יתרה על חוקי הנהיגה, העלאת מחירי ביטוח רכב, והגבלת מספר הנוסעים ברכב. נסיעה בטוחה מקנה הרגלים בטוחים כנהגים – אז שיהיה דרך צלחה והכי חשוב – תנהגו בזהירות והפעילו שיקול דעת.

הוסף תגובה