תכנית חירום למבנים – איך מתכננים?

תכנית חירום למבנים – איך מתכננים?

בניינים רבים אינם מוכנים לשעת חירום ולו רק בגלל האמונה ש”אצלנו זה לא יקרה”. אבל זה כן יכול לקרות. לא בכדי בניינים רבים עוברים שיפוץ כדי להפוך למתאימים יותר לשיטות בנייה חדישות, רעידות אדמה גדולות יכולות לגרום להרבה נזק, מה גם כי קיים צפי שרעידת אדמה גדולה תפקוד את האזור בשנים הקרובות. אולם רעידות אדמה אינן אירוע החירום היחידי שיכול להתרחש, ישנם אירועי חירום שונים שעלולים לפקוד את המבנה כמו למשל שריפה או פריצות. 

זו הסיבה שחברת אחזקת מבנים או צוות ניהול ועד בית צריכים להכין מבעוד מועד תוכנית להתמודדות עם מצבי חירום. מלבד הגדלת הסיכוי להצלת חיים, תכנית שכזאת יכולה לעזור להפחית את הנזק למבנה ולאפשר להתאושש מהמכה מהר יותר.

דלתות יציאה תקינות ומסומנות

יש לוודא שיודעים היכן נמצאות כל היציאות ושהן מסומנות היטב, שהדלתות גם רחבות מספיק, ושהן נפתחות לכיוון הנכון. כמו כן וודאו שכל היציאות אינן חסומות בצורה כזו או אחרת, בין אם על ידי צמחייה או פסולת, כדי לאפשר עזיבה מהירה ויעילה בזמן חירום. 

על תכניות החירום להיות ספציפיות לבניין

יש לשים לב שהתכניות מותאמות לבניין מכיוון שהצרכים בזמן חירום של בניין מגורים יהיו שונים משל בנייני משרדים או בניין מסחרי. בתכנית החירום שלכם עליכם לפרט הכל, עד לרמת הפרט הקטן ביותר. חשוב שיהיה ברור מה צריך לעשות, מי מתפנה ולאן, מי נשאר מאחור כדי להבטיח שכולם התפנו בבטחה ועוד. כתבו את הכל, שימו את התכנית במקום נגיש ועשו הדרכות כדי שכולם ידע מה עליהם לעשות בזמן אמת. כמו כן כדאי שתמנו אחראי על תכנית פינוי חירום ולו רשימה של כל האנשים במבנה. 

ציוד חירום

גם אם הכל יתנהל לפי התכנית, קיים סיכוי שאחד או יותר מהדיירים יפצע במהלך אירוע חירום. לכן חשוב שתחזיקו ערכת עזרה ראשונה בכדי לוודא שכל פגיעה תטופל בהקדם האפשרי עד לבוא עזרה מקצועית. מומלץ שהאדם שיציע עזרה ראשונה יהיה בעל הכשרה מיוחדת, או לחלופין שימונה צוות ניהול שינקוט בצעדים הנדרשים על מנת לאפשר להתמודד טוב יותר עם תרחישים אפשריים. כדי לעשות זאת בהצלחה מומלץ שצוות החירום יהיה אחראי על תיק העזרה ראשונה, שהתיק יהיה מצויד בהתאם לתקני הבניין ושהצוות עצמו יעבור הדרכה מתאימה. 

ניהול בית משותף זו משימה מאתגרת במיוחד כאשר צריך להתכונן למצבי חירום. כדי שהכל יתבצע על הצד הטוב ביותר אל תקלו ראש, היעזרו בבעלי מקצוע מתאימים וקחו את הזמן לזהות את צרכי המבנה ולהתכונן בהתאם לכל אירוע חירום אפשרי.

הוסף תגובה