לימודי צורפות: מי, מה, מדוע ולמה?

מהי צורפות? צורפות היא מלאכת אומן הכרוכה בעבודה עם מתכות ואבנים יקרות לשם יצירת תכשיטים וכלי אמנות שונים. תחום מקביל, אך בעל דגשים שונים, הוא תחום  התכשיטנות. בתחום זה הדגש הינו על עיצוב תכשיטים ויצירות אמנותיות בעלות חותם אישי של האמן המעצב. למה הדבר דומה? יש אדם הרואה ציורים בעיני רוחו אך על מנת להוציא מהכח אל הפועל, מהדימיון למציאות, על האדם להיות בקיא ברזי הטכניקות השונות המשמשות לציור – הצללה, פרספקטיבה, עובדה עם סוגי צבעים או משטחי עבודהשונים. בדומה, תכשיטנים טובים עוסקים לא רק באמנות ותכנון אלא גם בצורפות בפועל, וצורפים, לא אחת, מביאים לידי ביטוי את הידע והכישורים הטכניים בדרכים אמנותיות.

מי לומד צורפות, ולצורך מה?

תכשיטים בעולם המודרני מקובלים כאמצעי ביטוי לגברים ולנשים כאחד. תמיד ניתן ללכת לאמן תכשיטים או צורף מוכשר ולנסות לתאר באוזניהם את התכשיט האולטימטיבי המתאים בדיוק עבורכם ועבור אהובכם, דרך אחרת שבה ניתן ללכת היא ליצור את התכשיט הרצוי במו ידיכם.

רבים בוחרים ללמוד צורפות כדי לפתוח בפניהם את האפשרות לייצר תכשיטים עבורם ועבור אנשים הקרובים אליהם. אחרים בוחרים ללמוד צורפות ותכשיטנות כמקצוע. מעבר לאפשרות ללמוד צורפות כחוג ותחביב, ישנם צורפים מקצועיים רבים המצטרפים לחוג צורפות ספציפי על מנת להרחיב את תחומי הידע והכישורים, ללמוד מטובי האמנים בתחום, או ללמוד טכניקות חדשות ומתקדמות שאותן לא הכירו קודם לכן.

מה לומדים במסגרת חוגי צורפות?

ככל תחום חדש ולא מוכר, גם תחום הצורפות כולל חוגים בנושאי יסודות וחוגים מתקדמים המותאמים לטכניקות ספציפיות. כיוון שצורפות היא עבודה עם מתכות יקרות ואבני חן, קורסים בסיסיים יכשירו את הלומדים בהם להכיר את חומרי הגלם השונים, ללמוד את טכניקות העבודה עם חומרי הגלם הללו ובמה שונה טכניקת העבודה בין החומרים השונים, לימודי צורפות יתמקדו בנושאים הללו.

נוסף על קורסים בסיסיים בתחום הצורפות, קיימים גם קורסים מתקדמים, המתמקדים בטכניקות ספציפיות או רעיונות מעולם האמנות: סוגי שיבוץ מורכבים של אבני חן, טרנדים שונים מעולם התכשיטנות דוגמת תכשיטים קינטיים הכוללים תזוזה או עבודה עם חומרים עכשוויים כפלסטיק.

במסגרת לימודים מקיפה, אשר יכולה גם לכלול תואר ראשון בתכשיטנות, נלמדים גם לימודי עיצוב גרפי ועבודה עם תוכנות גרפיקה ותלת מימד. גם נושאים אלו ניתן ללמוד במסגרת קורסים בדידים ולאו דווקא כחלק מתוכנית כוללת.

מה קורה בעולם הגדול בתחום התכשיטנות?

בעולם, כמו בארץ, תחום התכשיטנות הולך ומתפתח. אם בעבר שילוב של טקסטורות וסגנונות התקבל בהרמת גבה, כיום שילובים מעין אלו הופכים מקובלים יותר ויותר.

טרנד נוסף התופס תאוצה הוא שילוב תכשיטים כאמצעי קישוט לחפצים שונים. ההיסטוריה מלאה בחפצי אמנות משולבים מתכות ואבני חן, אך העידן התעשייתי הביא לעיצוב בקווים נקים. כיום, עם החזרה לטבע, חוזר גם טרנד שילוב קישוטי תכשיטים בחפצים ככלי לביטוי אישי וכסמל סטאטוס.

טרנד אחרון אותו נביא כאן נוגע בשילובי צבעים. מדובר גם בשילובי שחור-לבן בבחירה של המתכות, וגם בשילוב אבני חן בעלות צבעים חזקים ושונים ליצירת אפקט ניגודיות. לאחרונה עלה קרנן של אבני החן, שאולי אינן שקופות, אך הן משקפות אופי ואמירה ויוצרות ניחוח עכשווי ומודרני.

הוסף תגובה

כדי להוסיף תגובה עליך להיות גולש רשום באתר

   
עדיין לא התפרסמו תגובות.