הנהלת חשבונות בכמה צעדים פשוטים לפי 2UCAN

החלק המפרך ביותר אולי בפתיחת העסק, לאחר שנהיינו שלמים עם ההחלטה לפתוח אותו, היא ההליך הביורוקרטי שבפתיחת העסק ברשויות המסים. בעת פתיחת העסק יהיה עלינו לפתוח תיק במע"מ, מס הכנסה וביטוח לאומי. לאחר מכן יישלחו אלינו 2 פנקסים בדואר: מע"מ ומקדמות מס הכנסה. אותם נמלא במהלך העבודה בעסק בביצוע הנהלת החשבונות בו.

לעתים רבות, בעלי עסקים קטנים, מבצעים את פעולת הנהלת חשבונות בעסק שלהם בעצמם וזאת כדי לחסוך את העלויות למנהלי החשבונות החיצוניים. כדי לסייע לכם בביצוע עבודה זו, הכנו לכם מדריך קצרצר המקיף את הצעדים בנושא.

מדריך הנהלת חשבונות באופן עצמאי:

צעד 1 – פתיחת תיקים ברשויות המסים:

הצעד הראשון בפתיחת העסק שלכם וניהול החשבונות בו הוא פתיחת תיק עוסק פטור/מורשה או חברה בע"מ ברשויות המסים: מע"מ, מס הכנסה וביטוח לאומי.

תחילה הולכים למע"מ וממלאים טופס פתיחת תיק במע"מ. יש הצורך להביא עמכם ת.ז ושיק מבוטל או אישור על קיום חשבון מטעם הבנק. תהליך גביית המע"מ הוא כזה:

בכל חודשיים אתם תשלמו/תזדכו על מע"מ בהתאם להוצאות וההכנסות בעסק שלכם הכוללות מע"מ. למשל אם רכשתם סחורה לעסק ב-500 ₪ + מע"מ – הסכום שיוצא הוא 585 ₪ – כלומר 85 ₪ למע"מ. אם ביצעתם עבודה של 1000 ₪ אז תגבו מהלקוח 1000 ₪ + מע"מ = 1170 ₪ – כלומר 170 ₪ למע"מ.

הקיזוז מתבצע בין הסכום שגביתם לסכום ששילמתם במהלך החודשיים הללו – מה שיישאר בסוף הוא הסכום אותו תשלמו למע"מ. במקום ושילמתם יותר מע"מ מאשר זה שהרווחתם – תקבלו זיכוי ממע"מ לחשבונכם.

בשלב הבא תיגשו למשרד מס הכנסה הקרוב ותמלאו את הטפסים המבוקשים גם שם. לאחר מכן ישלחו אליכם בדואר פנקס מקדמות מס הכנסה אותם תצטרכו למלא ולשלם בהתאם להחלטת פקיד השומה במשרדכם. לבסוף גשו לביטוח לאומי ופתחו שם תיק גם כן.

צעד 2 – גביית כסף מלקוח:

כעת ביצעתם עבודה ללקוח ואתם צריכים לגבות ממנו תשלום. עוסק פטור מוציא קבלות ללקוח ואינו רשאי לגבות מע"מ מלקוחותיו ולכן גם אינו מזכה על מע"מ ששילם. עוסק מורשה מוציא חשבוניות הכוללות מע"מ וכך גם חברה בע"מ.

צעד 3 – הזנת ההוצאות:

שמרו על כל החשבוניות/קבלות שהוצאתם ללקוחותיכם (העתק כמובן), ואת החשבוניות/קבלות של הסחורות והכסף שהוצאתם על העסק. השתמשו בתכנת הנהלת חשבונות להזין בה את ההוצאות וההכנסות וזו תפיק לכם את הנתונים לתשלום. ממלאים את הסכום בפנקסי המע"מ ומס הכנסה שקיבלתם בדואר ומשלמים את הסכומים המבוקשים בבנק.

המאמר באדיבות UCAN2  – הנהלת חשבונות

הוסף תגובה

כדי להוסיף תגובה עליך להיות גולש רשום באתר

   
עדיין לא התפרסמו תגובות.