5 שאלות נפוצות על גלאוקומה

האם הנזק הנגרם כתוצאה מגלאוקומה הוא הפיך?

  • תשובה: מחלת הגלאוקומה פוגעת בראייה הפריפריאלית (שולי שדה הראייה) כאשר לאט לאט הנזק מתקרב למרכז עצב הראייה. מכיוון שהפגיעה הראשונית היא בשוליים הנזק לרוב בלתי מורגש. למרבה הצער, הנזק הנגרם לעצב הראייה בלתי הפיך ולכן אבחון גלאוקומה מוקדם הוא קריטי לטיפול במחלה ולמניעת עיוורון. כאשר מאבחנים גלאוקומה בזמן, ניתן לאזן את הלחץ התוך עיני (הגורם העיקרי לגלאוקומה) ואת ניקוז הנוזל התוך עיני ולמנוע את נזקי המחלה.

מהו קצב הידרדרות הראייה כתוצאה מגלאוקומה?

  • כאשר מדובר בגלאוקומה של זווית פתוחה קצב התפתחות המחלה הוא איטי מאוד ולעיתים חולפות שנים לפני שהחולה מרגיש שינוי בראייה. יחד עם זאת, כפי שכבר ציינתי, השינוי בלתי הפיך ולכן לאחר גיל 40 או בקבוצות סיכון אפילו מוקדם יותר, מומלץ להגיע לבדיקת רופא עיניים שנתית כדי לשלול התפתחות גלאוקומה או מחלות עיניים אחרות.

האם הרכבת משקפיים מסייעת לטיפול בגלאוקומה?

  • בניגוד לבעיות הנובעות מתשבורת לקויה, פזילה וכד. מחלת הגלאוקומה היא מחלה הפוגעת בעצב הראייה ולכן לא ניתן לטפל בה בעזרת משקפיים.

האם הגלאוקומה פוגעת בחדות הראייה ובראיית הצבעים?

  • מכיוון שגלאוקומה פוגעת בשדה הראייה, היא פוגעת בראייה המרחבית, אך בשדה הראייה השמור (המרכזי) לא ניכרים שינויים בחדות הראייה ובראיית הצבעים. ירידה כזו יכולה להעיד על התפתחות קטקרט, המתפתח לעיתים במקביל לגלאוקומה וללא קשר אליה (פרט לכך ששתיהן מחלות המאפיינות לרוב את הגילאים המבוגרים)

כיצד מטפלים בגלאוקומה?

  • הטיפול הראשוני בגלאוקומה של זווית פתוחה הוא טיפול תרופתי ו/או טיפול בלייזר SLT. אם לא מצליחים לאזן את הגלאוקומה בטיפולים אלה, פונים להליכים פולשניים יותר כמו השתלת נקזים או ניתוחי גלאוקומה.
  • בגלאוקומה של זווית צרה מטפלים באמצעות טיפול לייזר YAG היוצר פתח קטן בקשתית, המאזן לחצים.

הוסף תגובה

כדי להוסיף תגובה עליך להיות גולש רשום באתר

   
עדיין לא התפרסמו תגובות.