שמאי רכוש – מתי נשתמש בשירותיו

פרצו לכם לבית או לעסק? גנבו לכם רכוש או גרמו לו נזק? מזג האוויר קיצוני הרס לכם רכוש שהיה בשטח הבנוי או הפתוח? זה הזמן לממש את הביטוח שלכם. לשם כך עליכם לפנות אל חברת הביטוח ולדרוש להפעיל את הפוליסה.

כעת מתחיל תהליך ארוך מאוד, במהלכו חברת הביטוח תנסה להוכיח שהנזק אשר נגרם לכם כלל לא מכוסה בפוליסה ואם הוא מכוסה, אז בוודאי שהוא לא עומד בסכומים שמצויינים בפוליסה ולכן אתם צריכים לקבל הרבה פחות ממה שמגיע לכם.

מהצד שלכם, זה הזמן לפנות אל שמאי רכוש אשר יוכיחו, שהנזק אכן נגרם על פי מה שכתוב בפוליסה ועלות הרכוש או הנזק שנגרם לו, הוא אכן כפי שאתם תובעים. שמאי רכוש אמור לעזור לכם להוכיח שתביעתכם אמיתית ומוצדקת.

לפני שנסביר כיצד שמאי רכוש עושה זאת, חשוב להזכיר, בתחום השמאות יש מספר תחומים, שמאי רכב, נדל"ן, חקלאות, אומנות ועוד. בין היתר יש גם שמאי רכוש שמתמחה הן ברכוש פרטי והן ברכוש עסקי-מסחרי. תפקידו היא לבחון את מידת הנזק שנגרם לרכוש או את העלויות של הנזק אשר נגנב, ולספק שווי ערך משוער. על פי שווי זה ניתן לתבוע את חברת הביטוח. החברה, מן הסתם, תספק אף היא שווי ערך משוער על ידי שמאים שעובדים עימה, ואז יתחיל התדיינות ארוכה, אשר תסתיים בפשרה מחוץ לבית המשפט או בהחלטה של שופט בבית המשפט.

כיצד שמאי רכוש מעריך שווי ערך

על מנת להעריך שווי ערך של רכוש, על השמאי לקבל פירוט מדויק של הרכוש אשר נגנב או ניזוק. למשל, אם מדובר בטלוויזיה. אז הוא יצטרך לקבל את סוג ודגם הטלוויזיה, גודל המסך, וכן מתי היא נקנתה בשביל שהוא יוכל להעריך כמה זמן היא ברשותנו. מן הסתם, ככל שהטלוויזיה יותר זמן, כך הערך שלה יורד שכן יש דגמים חדשים בשוק. לכן זה גם לא משנה בכמה קנינו את הטלוויזיה בזמנו, מה שחשוב זה הערך הנוכחי שלה.

אחרי שהוא ישכלל את הנתונים השונים, ויבחן את המחירים בשוק, הוא יוכל לספק הערכת שווי עבור הרכוש אשר נגנב או ניזוק. במקרה והרכוש ניזוק, הרי שהוא יצטרך להעריך כמה עולה תיקון והאם זה בכלל אפשרי. מאחר ויש מקרים ולא ניתן לתקן את מה שניזוק, הרי שהוא יצטרך לקבוע שווי ערך עבור רכוש חדש.

בדו"ח הסופי תופיע הערכת שווי של כל הרכוש אשר נגנב או ניזוק. במקרים מסוימים תהיה הדגשה של רכוש בעל ערך נוסף, למשל אם מדובר ברכוש שלא ניתן למצוא עוד, רכוש בעל ערך רגשי ועוד. כמובן שהדברים ייקבעו בהתאם לסוג הרכוש וכן לעלותם. המחיר אותו נוכל לתבוע, לא יכול לכלול בשום צורה שהיא, את כל הערך הרגשי שאנחנו חשים כלפי הרכוש שניזוק או נגנב.

 

 

 

הוסף תגובה

כדי להוסיף תגובה עליך להיות גולש רשום באתר

   
עדיין לא התפרסמו תגובות.