ניתוח קטרקט

ניתוח קטרקט

הזמן החולף והגיל המבוגר נותנים את אותותיהם על הגיל של אנשים רבים שמאבדים אט אט את הראייה הטובה והחדה שלהם. ניתוחי קטרקט נחשבים לנפוצים מאד בקרב אוכלוסיית הגיל השלישי ומדובר כיום בניתוח שנחשב לפשוט יחסית ושאין בו כמעט סיכונים. בנוסף לכך עם התפתחות שיטות טיפול שונות בעולם הרפואה בכלל ורפואת העיניים בפרט – ישנן כיום טכניקות שונות שהופכות את הניתוח אפילו ליותר מהיר ופשוט ולאחריו יכול המטופל לחזור חיש מהר לשגרה הרגילה והיומיומית שלו. כיום ניתן לקבוע תור לניתוח תוך מספר ימים בלבד ובמידה וצריך לנתח את שתי העיניים – עושים זאת במרווח של כמה ימים בין שני הניתוחים.

הסיבה אשר בגינה מתעורר הצורך לנתח מלכתחילה קשורה לעכירות של עדשת העין. עכירות זו משבשת את אופן הראייה התקין וכמובן מפריעה לראייה התקינה. קשה מאד לראות באופן חד, ברור ומדויק ועם הזמן ילך המצב ויחמיר. זו הסיבה שלא מומלץ להמתין וברגע שרופא העיניים יאבחן שזו אכן הבעיה – הוא יפנה את המטופל ללא עיכוב לביצוע הניתוח. מעטים הם רופאי העיניים שלא מבצעים את הניתוח הזה כיום ולכן בדרך כלל הרופא המטפל יהיה גם הרופא שיבצע את הניתוח. מה בעצם קורה במהלך הניתוח?

ניתוח קטרקט הלכה למעשה

כיום ישנם כמה סוגים של ניתוחי קטרקט ורופא העיניים המנתח יהיה זה שימליץ ויחליט איזה סוג של ניתוח יהיה המתאים ביורת לכל מטופל ובכל מקרה. בדרך כלל מה שנדרש לבצע זה החלפה של העדשה הקיימת (העכורה) בעדשה חדשה, נקייה וחדשה או שהעדשה הקיימת מוצאת לצורך ניקוי וליטוש. קיים גם ניתוח הלייזר שבו מתבצע ליטוש העדשה מרחוק, ללא הוצאה של העדשה ממקומה. הניתוח מבוצע תחת הרדמה מקומית וליתר ביטחון ייתן רופא העיניים מרשם לטיפול אנטיביוטיות לטפטוף בתוך העין במשך כמה ימים לאחר הניתוח.

אין צורך או דרישה להחלמה ארוכה לאחר ניתוח קטרקט. תוך יום או יומיים אפשר יהיה להוריד את התחבושת ובאופן מידי לחזור לשגרה. לעיתים יהיה צורך להסתגל לראייה הטובה המחודשת אך אין ספק שתהיה זו תחושה טובה מאד שלא לאמץ את העין יתר על המידה. הניתוח לא משאיר סימנים או צלקות ואי אפשר לדעת אודות קיומו של הניתוח גם לאחר שהסתיים. יחד עם זאת – הניתוח עשוי לשפר באופן משמעותי את איכות החיים של מי שעד כה סבל מראייה עכורה ולא חדה.

מומלץ לברר עם הרופא המטפל את כל הנושאים הקשורים לניתוח ולקבל ממנו את כל התשובות לשאלות שמתעוררות, כגון: מהן תופעות הלוואי? האם יכולים להיות סיבוכים לאחר ניתוח קטרקט? ברוב המקרים רופאים מנתחים כבר מכירים את השאלות שצצות במוחם של המטופלים ומקדימים לענות עליהן. כך יכול המנותח להיות רגוע ובטוח שהוא בידיים טובות, מקצועיות, אמינות ומיומנות, גם אם מדובר בניתוח שנחשב לשגרתי, פשוט ומהיר.

הוסף תגובה

כדי להוסיף תגובה עליך להיות גולש רשום באתר

   
עדיין לא התפרסמו תגובות.