5 דברים שכדאי לדעת על הלוואת מדינה

5 דברים שכדאי לדעת על הלוואת מדינה

1. מי יכול לקבל הלוואת מדינה?

הלוואת מדינה נועדה לתת מענה לבעלי עסקים שמתקשים לקבל מימון בנקאי – בעלי עסקים קטנים ובינוניים, המגלגלים מחזור של מתחת ל-100 מיליון ש”ח בשנה. את ההלוואה יכולים לבקש עסקים שנמצאים בשלב של פתיחת עסק, התרחבות עסקית או כאשר יש להם פערי מימון.

זכאי להגיש את הבקשה בעל עסק שלא קבל את הסכום המלא של ההלוואה בעבר, שאין כנגדו הליכי כינוס, פירוק, ההוצאה לפועל, או הגבלה בנקאית. הבקשה אפשרית לעסקים מרוב התחומים למעט סטארטאפים – עבורם עומדת אופציה אחרת בדמות הגשת בקשה למדען הראשי.

2. מה התנאים שהופכים את ההלוואה בערבות המדינה לאטרקטיבית?

במסגרת הלוואת מדינה ניתן לקבל עד 500 אלף ש”ח או עד גובה 8% ממחזור העסק בשנה הקודמת, אם הוא עבר את סכום זה. המדינה ערבה בשיעור של 70-80% מהסכום ומצריכה בטחונות נמוכים בלבד מצד המבקש, ומעניקה את ההלוואה בתנאים מועדפים: אפשרות שלא להחזיר את הקרן בששת החודשים הראשונים ללקיחת ההלוואה (הלוואת גרייס), ריבית נמוכה של פריים+3% לכל היותר, תקופת החזר של כ-5 שנים. עוד יתרון – הלוואה בערבות המדינה אינה נכללת בהתחייבויות העסק ולכן אינה מפריעה לקחת הלוואות עתידיות.

3. אלו מסלולים יש לקבלת ההלוואה?

  • עסק בהקמה: מיועד לבעלי עסקים הנמצאים בתהליך פתיחת עסק – לקראת או במהלך. המסלול הזה מאפשר ליזם שרוצה להקים עסק לקבל את ההון הדרוש לשם כך.
  • הון חוזר: מיועד לבעלי עסקים שנקלעו לבעיות מימון, תזרים או אשראי. חשוב להראות בתוכנית העסקית שלא מדובר בבעיה כרונית, אלא בפערי מימון או בבעיה מקרית, ובמקרה שבו כן קיימת בעיה יסודית, להוכיח כי נמצאים בתהליך יציאה מסודר ממנה.
  • השקעות: מיועד לבעלי עסקים שרוצים להתרחב, להחליף ציוד בעסק או לרכוש מלאי. כאן חשוב להביא הצעות מחיר בנוסף לתוכנית העסקית.

4. למה מסובך לקבל הלוואת מדינה?

הלוואת המדינה ניתנת לבעלי העסקים מכספי משרד הכלכלה. מדובר בכסף שאנחנו מממנים, ולכן הגיוני שהוא לא יחולק בקלות. התהליך שבעל עסק עובר בדרך לקבלת הכסף קפדני למדי, וכרוך בהצגת תוכנית עסקית כלכלית ומפורטת, בהגשת מסמכים רבים ובמעבר של לא פחות מ-4 ועדות של כלכלנים שמחליטים האם לקבל את הבקשה או לא, כשבכל שלב ניתן לקבל סירוב. כדאי לדעת שישנם גם הבדלים בין מנהלי הסניפים של הבנקים ובחירה בסניף לא נכונה יכולה להוביל לאישור הלוואה נמוכה יותר או לסירוב.

עסקים שמנסים “לחסוך” את עלות היועץ העסקי בשלב הזה, מגלים שחוסר הניסיון עולה ביוקר כשמתמודדים מול אנשי המקצוע הללו שמקבלים אלפי בקשות בשנה.

5. כמה פעמים אפשר להגיש בקשה להלוואת מדינה?

אם קבלת אישור על חלק מהסכום או בקשת רק חלק יחסי ממנו, תוכל להגיש עוד בקשות עד להשלמת הסכום של 500,000 ש”ח או עד 8% מהמחזור שלך באותו המסלול או במסלולים שונים.
במקרה שסורבת, תוכל להגיש בקשה נוספת לקבלת הלוואת מדינה הממוענת לבנק אחר תוך 45 ימים, או לאותו הבנק תוך 6 חודשים.

קראו עוד על הלוואת מדינה באתר לוי ייעוץ כלכלי ועסקי

הוסף תגובה