5 שאלות שיעזרו לך לדעת האם לכתוב תוכנית עסקית לבד או עם יועץ כלכלי

5 שאלות שיעזרו לך לדעת האם לכתוב תוכנית עסקית לבד או עם יועץ כלכלי

אם הגעת לנקודה שבה אתה צריך תוכנית עסקית, סביר להניח שקראת מאמרים ונתקלת ברבים מהם בהמלצות לקחת יועץ עסקי – (כלכלי או שיווקי, לרוב כתלות באתר בו גלשת), על מנת להשלים את התוכנית העסקית. בוודאי גם הורדת תוכנית עסקית או שתיים לדוגמא. את חלק מהן ראית שאתה יכול למלא בלי בעיה, ואחרות נראו אולי מסובכות יותר.

כל זה בוודאי גרם לך לתהות עד כמה התפקיד של יועץ מהותי בכתיבת תוכנית עסקית, והאם בכלל אני צריך אותו? אז הנה 5 שאלות שיעזרו לך לקבל את ההחלטה הנכונה עבורך.

עד כמה אתה רציני לגבי העסק שלך?

יזמים מגיעים לבחון את נושא התוכנית העסקית בשלבים שונים. אם אתה בשלב שבו אתה עדיין משתעשע ברעיון של הקמת עסק, אבל לא השקעת מספיק זמן בגיבוש הקונספט, במחקר ובתכנון ייתכן שגם עוד לא הגיע הזמן לקחת יועץ כלכלי לכתיבת תוכנית עסקית.

אבל, אם אתה בשלב שבו יש לך אבטיפוס, נתונים כלכליים ראשוניים, או שאתה מחויב לרעיון הקמת העסק או מושקע בו מבחינת משאבים – זמן וכסף, ייתכן שכדאי לך להתייעץ עם יועץ עסקי על מנת להפיק ממנו את המיטב.

הסטטיסטיקות מוכיחות שסיכויי ההצלחה של עסקים שיש להם תוכנית עסקית

גבוהים משמעותית מאלו של עסקים שיוצאים לדרך בלעדיה. אם אתה רעב להצליח אבל לא מצליח את התוכנית העסקית כולל החלקים הפיננסיים שלה בצורה ריאלית, זה סימן שאתה צריך איש מקצוע.

מה יותר יקר לך – הכסף או הזמן שלך?

זו אולי נראית כמו שאלה מטופשת, כי ליזמים בתחילת דרכם בדרך כלל יש הרבה מאד זמן פנוי ומעט כסף. אבל, ניהול נכון של עסק פירושו ניצול נכון של הזמן על מנת להפיק כסף. אם אתה חושב שכמות הזמן שייקח לך לבצע מחקר שוק ומתחרים, לכתוב תוכנית עסקית ולתקף אותה כך שתוכל לגזור ממנה תמחור, תוכנית עבודה וכו’, זולה יותר מעלותו של יועץ כלכלי – עשה את הבחירה והשקע את הזמן.

אם לא, שווה לך להשקיע את העלות של היועץ, כיוון שתוכנית עסקית מסייעת לך לגייס כסף, ליצור תוכנית עבודה שמכניסה כסף, ולהגדיר את האופן שבו עליך לנצל את הזמן שלך כבעל עסק הכי טוב. בכל מקרה, כדאי להמנע מהטעות הכי גדולה – לקנות בזול מוצר לא איכותי. אם אתה מחליט ללכת על השקעת כסף, בחר יועץ שיחזיר את ההשקעה שלו בך, על ידי בחירת איש מקצוע מנוסה ואיכותי.

האם יש לך ניסיון קודם בהקמה וניהול של עסקים?

הקמה וניהול של עסק עצמאי שונים מאד מעבודה כשכיר. אם אין לך ניסיון כעצמאי ההמלצה היא לפנות ליועץ עסקי שישלים את פערי הידע שלך, יספק לך נתונים על התחרות והשוק, וטיפים כיצד להתנהל נכון מול ספקים, בנקים ולקוחות. יועץ עסקי טוב יעזור לך למצוא מעטפת מקצועית של מומחים המתאימה עבורך, יעזור לך להמנע מטעויות בבחירת המיקום ומול הרשויות וכן הלאה.

מכיוון שנדרשות המון החלטות כלכליות בהקמת עסק במקרה זה, מומלץ לקחת יועץ כלכלי לכתיבת התוכנית העסקית.

האם דרוש לך מימון להתחלת העסק?

על מנת להשיג מימון מהבנקים או מהקרן להלוואות בערבות המדינה תצטרך להציג תוכנית עסקית. בגופים אלו יושבים כלכלנים מנוסים שעוברים על התוכנית העסקית ובודקים את הנתונים, את ההיתכנות הכלכלית שלהם ואת יכולת ההחזר העתידית של העסק ועל פי הם מחליטים האם לאשר את המימון. הסיכוי לקבל אישור גדל כאשר מגישים להם תוכנית שנכתבה על ידי יועץ כלכלי שכתב כבר מאות תוכניות עסקיות ויודע מה הם מצפים לראות בהם.

מה פוטנציאל השוק של הרעיון שלך וכמה נתח שוק אתה רוצה לתפוס?

כאשר נכנסים לשוק, צריך לבחון מה גודלו ומה היכולת שלך לנגוס נתח מתוכו. אם נניח התכנון שלך הוא להכנס לשוק ענק, כמו למשל שוק מכירת המוצרים בlow cost, והדרך שלך היא למכור בכמויות, תכנון לא נכון של התמחור, קצב הגידול וכו’ יכולים לגרום לטעויות בקנה מידה כלכלי אסטרונומי. ביחס לעלות כתיבת התוכנית העסקית על ידי יועץ כלכלי או אפילו ליווי עסקי על ידו כדי למנוע את הטעויות ולקבל ערכים מוספים, המחיר מתגמד.

הוסף תגובה