הדברת יקרונית התאנה

יקרונית התאנה פלשה לארץ ב-1950 כנראה עם שתילים שיובאו מרחבי העולם כאשר הזחלים והגלמים היו נוסעים סמויים בתוך גזע העץ של השתילים שהובאו על מנת לפתח את תעשיית התאנים בארץ.

חיפושית זו היא מין פולש שגרם וגורם נזקים גדולים במטעים של תאנים ,אבוקדו,מנגו ועוד זנים רבים של עצי פרי ונוי .על מנת להבין את הנזק העצום שחיפושית זו יכולה לגרום צריך לדעת שבשנים מסוימות מזיק זה בלבד חיסל כמחצית ממטעי התאנים המסחריים בארץ.

יקרונית התאנה נפוצה במקומות רבים בעולם ובניהם: סין,הודו,אינדונזיה,איראן, עירק ,מלזיה,מדגסקר, וייטנאם ובשנת 2000 (באג 2000) פלשה גם לטורקיה.

יקרונית התאנה הגיעה גם להולנד ונמצא בשתילים של פיקוס שהגיעו מסין ופגעה בעצי פרי ונוי בבתי גידול סגורים אך לא הצליחה להתיישב במדינה וזאת בגלל מזג האוויר הקריר שלא תואם את מזג האוויר לו נזקקת החיפושית על מנת להתפתח.

מראה: החיפושית הבוגרת מגיעה לגודל שנע בין 3-5 ס”מ עם זוג מחושים ארוכים בעלי מפרקים על גבה ישנם שני קווים אדומים ונקודה בצבע צהוב בהיר.

מחזור חיים:

הנקבה יוצרת מעיין תעלה בקליפת העץ ומטילה בו מספר ביצים הבוקעים כשבוע עד שבועיים לאחר מכן (תלוי בטמפ’) הזחלים הצעירים אוכלים את קליפת העץ ודרגות הזחל הבאות כבר ניזונות מהשיפה של העץ תוך כדי תנועה לכיוון ליבת העץ על מנת להתגלם תוך כדי פגיעה משמעותית בעץ דבר שפעמים רבות יביא למותו של העץ.

בוגר- 6 חודשים ← ביצים- 7- 14 ימים ← זחלים- 280 ימים ← גולם- 17 ימים

יכולת הפצה- בגלל אורך החיים הארוך של הבוגר (6 חודשים) ובגלל יכולת התעופה ברגע שחיפושית זו הגיעה למדינה חדשה התפוצה ברחבי המדינה תהיה מהירה.

זמן פעילות- פעילי לילה ,נמשכים למלכודות אור.

זיהוי- את דרגות הזחל והגולם קשה לזהות אך עם גדילת הזחלים ניתן לראות מעיין נסורת על גבי גזע העץ שזה כנראה שילוב של העץ האכול עם הפרשות הזחלים כמו כן ניתן לראות את ההפרשות של העץ (מוהל).

על פי מחקר שנעשה בארץ על מנת להתפתח לבוגר הזחל צריך עץ בקוטר של 7.6 ס”מ מה שאומר שעצים בעלי קוטר קטן מזה יהוו פונדקאים פחות מעודפים אך עם זאת הם עדיין ברמת סיכון כזאת או אחרת.

סיפטומים היכולים להעיד על עץ נגוע: עלים צהובים,dia back (ענפים מתחילים למות מהקצה לכיוון הגזע),שבירה של ענפים / גזעים, חורים גדולים בגזע (חורי גיחה של הבוגרים), נזילה של מוהל העץ על הגזע.

אלעד אורי – אגרונום ומדביר מורשה
054-4603208

הוסף תגובה