השטיח

השטיח

השטיח

בדרך כלל, כשאני יושבת עם לקוחותיי על פרוגרמה תכנונית לבית, מגיע באיזשהו שלב נושא רכישת השטיח.

“שטיח זה חלום ילדות שלי! שחה לי לקוחה מרתקת במיוחד. “לשבת עם ילדים בחורף על שטיח איכותי ולפתוח משחק קופסא… אני חייבת שטיח בסלון!” היא פסקה.
לעומתה, יש נשים המבכרות לראות רצפה מבריקה ו'למען ה'! אל תסתירו אותה עם שטיחים מעלי אבק'. לדעתן, הרעיון ליצירת חממה לגידול אבק ובקטריות, ראויה לכל גינוי.
אז מה היא האמת?
האם נכון לרכוש שטיח לבית?
ובכן, תלוי על איזה סוג אנחנו מדברים ומה השימוש המיועד לו.  בעת רכישת שטיח ישנן נקודות חשובות שיש לברר. ראשית, אופן הניקוי. האם יהיה בניקוי יבש, מכונת כביסה או השריה בגיגית מים קרים?
נקודה נוספת שיש לברר. האם השטיח 'מקבל' כתמים? מניסיוני ראיתי שטיחים שונים שחלקם שרדו שנים יפות במראה כמו חדש, ואחרים שתוך שנה נראו בלויים וישנים.
כעת נדון בשאלה האם נכון להציב שטיח בסלון?
בבתים בהם אני רוצה להשרות 'חמימות' אני תמיד ממליצה לרכוש שטיח בעל מראה רך, ליצירת אווירה ביתית חמימה ונעימה.
יתרון נוסף לרוכשות שטיח: שטיחים נוטים לרכז את אבק הנעליים כך שהסלון נותר נקי באופן יחסי אלמלא היה שם שטיח. נותר רק לזכור לעבור עם שואב אבק אחת לשבוע…
מקומות נוספים שראוי להציב בהם שטיח.
במטבח מתחת לכיור. אם הכיורים צמודים זה לזה ניתן לרכוש שטיח צר וארוך לאורך ארונות המטבח, תתפלאו כמה הדבר המופלא הזה סופג את טפטופי נטילת הידיים ושומר על הניקיון, אותו הדבר לגבי כיור נטילת הידיים ובאמבטיה.
פעמים רבות בשל מגבלות שונות, משפצים אנשים רק חלק מהבית. וכשמחליפים ריצוף רק בחלק אחד של הבית, נוצר טלאי ברצפה.  במקרה כזה אני ממליצה לטשטש זאת על ידי שטיח מתאים. הדבר תקף גם לגבי רצפה פגומה, סדוקה, או מוכתמת. שטיח הוא פתרון זול באופן יחסי, ומהיר.
המאמר נכתב על ידי אדריכלית אסתי טסה ממשרד הרמוניה אדריכלות ועיצוב פנים www.harmonya.biz
 

הוסף תגובה