יש לזכור כי מתחים וקונפליקטים הם תוצר לוואי מהתפתחות הנורמטיבית של המשפחה החדשה

כדאי לדעת כי ההסתגלות למשפחה בנישואים חוזרים הינה איטית מאוד, בניגוד לצפיות רוב האנשים. נדרשות בין 4-7 שנים בממוצע על מנת להגיע למשפחה מתפקדת.

רבים אינם מודעים לקשיים האובייקטיבים הקיימים במשפחה החדשה ולכן חשים בודדים ואשמים במתחים הנוצרים. יש לזכור כי מתחים וקונפליקטים הם תוצר לוואי מהתפתחות הנורמטיבית של המשפחה החדשה. ידיעה זו אמורה להקל ולסייע לאנשים לגייס כוחות ולא להתייאש. למשפחה בנישואים שניים קיימות דרישות ומערכת ציפיות וקשיים המיוחדים לה, השונים ממשפחה גרעינית רגילה. ניתן ללמוד את התהליכים בדרכי ההתמודדות עימם ולהביא להפחתת חרדות ואספקת אנרגיות להמשך.
ממצא חשוב מתוך המחקרים בנושא מוכיח, כי תנאי הכרחי להצלחת משפחה בנישואים חוזרים הוא יצירת זוגיות טובה ויציבה. כאשר בני הזוג ידעו לפנות לעצמם זמן המוקדש לכיף, ליצירת אינטימיות, כמו גם לליבון בעיות משותפות, יוכלו שניהם להתמודד טוב יותר עם הקשיים הנובעים מהמצב החדש.
במערכת שבה החוקים עדיין לא ברורים, יש צורך לחזק את בני הזוג המובילים את שאר חלקי המשפחה. נדרשים שיתוף פעולה, הקשבה ותמיכה הדדית תוך מתן אפשרות לשני הצדדים להביע רגשות קשים באוזני בן הזוג בביטחון מלא, למרות הקושי הרבה הכרוך בזאת. חשוב מאוד לראות את הקשר הזוגי כארוך טווח, גם לאחר שהילדים עוזבים את הבית.


נכתב על ידי אריאל שער מנדל


גירושין ממבט אחר

הוסף תגובה