להישאר בבית או למצוא פתרון מוסדי?

 

 

 

 

 

 

כתבה זו מאת לילך כהן, אחות ומנהלת בית האבות בקיבוץ יסעור הוספה על ידי ד"ר איציק כהן מנהל האתר הלא מסחרי https://compair.biz

קישור ישיר לכתבה לחץ כאן

אומרים ש "אין כמו בבית".

האם זה תמיד נכון?

לרוב כן, אך לא תמיד.

כדי להשיג איכות חיים אופטימלית עבור הקשיש, צריכים להתקיים מס' תנאים: פיסיים , נפשיים וחברתיים.

כאשר כל הנ"ל מתקיימים בביתו של הקשיש , עם עובד זר או בלעדיו, באמת אין סיבה לחפש אלטרנטיבה אחרת.

כאשר בוחנים את התנאים הפיסיים בבית, חשוב לבחון את התאמת הבית לצרכים העכשווים של הקשיש. האם הבית בטיחותי עבורו? האם הוא יכול לצאת החוצה בקלות ואינו כלוא בביתו שלו?

במידה ונזקק לכסא גלגלים, האם פיתחי החדרים רחבים דיים? יש אפשרות טכנית לרחצה? פעמים רבות הבית הוא בבניין רב קומתי, ללא מעלית והקשיש אינו יכול לעלות ולרדת מדרגות. מה עושים?

האם הארוחות שמהן ניזון, מספקות לו את אבות המזון הדרושים? קשישים רבים מתקשים להכין עבור עצמם ארוחות חמות ומזינות ומתקיימים על אוכל בסיסי כמו לחם ומרגרינה, המביאים אותם לתת תזונה אמיתית.

האם הוא מסוגל ללעוס אוכל מוצק, או שמא נזקק לטחון? יש מי שיטחן? האם נשמרת הגיינה בסיסית? האם מתרחץ בתדירות סבירה? כולל ייבוש ושימון העור כדי למנוע סדקים , פצעים ותפרחות? האם זוכה להתרחץ עם מים חמים? בגדים נקיים המתאימים לעונה? מי עוזר לו להתלבש כראוי? תחילתה של דימנציה, מתבטאת לא ביכולת הטכנית של ההלבשה אלא ביכולת של לבחור בגדים…

וישנם גם התנאים הנפשיים- רבים מהקשישים סובלים מדימנציה ברמות שונות. לדימנציה יתלווה ברב המקרים דיכאון. חוסר רצון להמשיך ולנהל את אורח החיים כפי שהיה רגיל עד כה. ירידה בהנאה מהדברים שנהנה מהם עד כה, ירידה בתאבון, שינוי במחזוריות של יום ולילה.

לכל הנ"ל קיים טיפול תרופתי. האם זמין? מי עוקב אחר הנטילה של התרופות?

חלק מהסיבות לדיכאון הן גם חברתיות. אובדן חברים או בן\בת זוג משפיעים כמובן מבחינה נפשית אך גם חברתית. קשישים רבים מוצאים עצמם בודדים ואין להם עם מי לחלוק חוויות, רגשות גם כשהם מעונינים בכך. ביקור בן משפחה או עובד למס' שעות ביום, מאוד מקל על כך, אך לא תמיד מספיק בראייה הסוביקטיבית של הקשיש.

לחצו וקיראו עוד על בדידות בגיל השלישי ואיך להתמודד איתה .

במידה וכל הפרמטרים הנ"ל אינם מסופקים, כדאי לשקול הסדר מוסדי.

יחד עם זאת חשוב לזכור שגם פה יש יתרונות וחסרונות. מצד אחד קיים צוות מקצועי ומיומן לצרכי הקשיש, אך מצד שני אינם מתקיימים צרכים אחרים: פרטיות, יכולת הבחירה אפילו ברמה הבסיסית של סדר יום, האוכל, השכן לחדר ועוד. האם המקום מזמין ונותן תחושה של בית?

במידה וכן הוחלט על יציאה מהבית. כיצד לבחור את המסגרת המתאימה? על כך ננסה לענות בכתבה הבאה ….

לחיפוש בתי אבות ודיור מוגן לחץ כאן

כל הזכויות שמורות לאתר compair.biz – אין להעתיק או לפרסם כתבה זו או חלקים ממנה ללא אישור בכתב מאתר compair.biz

הוסף תגובה