ניתוח קטרקט

ניתוח קטרקט

הזמן החולף והגיל המבוגר נותנים את אותותיהם על הגיל של אנשים רבים שמאבדים אט אט את הראייה הטובה והחדה שלהם. ניתוחי קטרקט נחשבים לנפוצים מאד בקרב אוכלוסיית הגיל השלישי ומדובר כיום בניתוח שנחשב לפשוט יחסית ושאין בו כמעט סיכונים. בנוסף לכך עם התפתחות שיטות טיפול שונות בעולם הרפואה בכלל ורפואת העיניים בפרט – ישנן כיום טכניקות שונות שהופכות את הניתוח אפילו ליותר מהיר ופשוט ולאחריו יכול המטופל לחזור חיש מהר לשגרה הרגילה והיומיומית שלו. כיום ניתן לקבוע תור לניתוח תוך מספר ימים בלבד ובמידה וצריך לנתח את שתי העיניים – עושים זאת במרווח קצר יחסית בין  שני הניתוחים.

הסיבה אשר בגינה מתעורר הצורך לנתח מלכתחילה קשורה לעכירות של עדשת העין. עכירות זו משבשת את אופן הראייה התקין וכמובן מפריעה לראייה התקינה. קשה מאד לראות באופן חד, ברור ומדויק ועם הזמן ילך המצב ויחמיר. זו הסיבה שלא מומלץ להמתין וברגע שרופא העיניים יאבחן שזו אכן הבעיה – הוא יפנה את המטופל ללא עיכוב לביצוע הניתוח. רבים מרופאי העיניים הם רופאים מנתחים  ולכן בדרך כלל הרופא המטפל יהיה גם הרופא שיבצע את הניתוח. מה בעצם קורה במהלך הניתוח?

ניתוח קטרקט הלכה למעשה

כיום ישנם כמה סוגים של ניתוחי קטרקט ורופא העיניים המנתח יהיה זה שימליץ ויחליט איזה סוג של ניתוח יהיה המתאים ביותר לכל מטופל ובכל מקרה. בדרך כלל מה שנדרש לבצע זה החלפה של העדשה הקיימת (העכורה) בעדשה מלאכותית חדשה, נקייה ושקופה. ניתן כיום לבצע את הניתוח בסיוע מכשיר לייזר, מה שניקרא ניתוח קטרקט בלייזר. הניתוח מבוצע תחת הרדמה מקומית וליתר ביטחון ייתן רופא העיניים מרשם לטיפות אנטיביוטיות לשימוש במהלך תקופת החלמה לאחר הניתוח.

אין צורך או דרישה מחלה ממושכים לאחר ניתוח קטרקט. אם מונחת חבישה על העין המנותחת בסיום הניתוח, ניתן להוריד אותה כבר ביום למחרת. חזרה לשיגרה אורכת מספר ימים, וכמובן תלוייה בהרגלי חיים של המטופל. לעיתים יהיה צורך להסתגל לראייה הטובה ולעיתים גם לאחר ניתוח קטרקט יהיה צורך בלהחליף משקפיים קיימים. הניתוח לא משאיר סימנים או צלקות חיצוניות.. יחד עם זאת – הניתוח עשוי לשפר באופן משמעותי את איכות החיים של מי שעד כה סבל מראייה ירודה ולא חדה.

ומלץ לברר עם הרופא המטפל את כל הנושאים הקשורים לניתוח ולקבל ממנו את כל התשובות לשאלות שמתעוררות, כגון: מהן תופעות הלוואי? האם יכולים להיות סיבוכים לאחר ניתוח קטרקט? ברוב המקרים רופאים מנתחים כבר מכירים את השאלות שעולות אצל  המטופלים ומקדימים לענות עליהן. כך יכול המנותח להיות רגוע ובטוח שהוא בידיים טובות, מקצועיות, אמינות ומיומנות, גם אם מדובר בניתוח שנחשב לשגרתי, פשוט ומהיר.

הוסף תגובה


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in C:\Websites\www.tips4u.co.il\wp-content\themes\tips4u\single.php on line 498