vכיצד דיקור סיני יכול להקל עליכם עם בהפחתת סטרס (לחץ)

vכיצד דיקור סיני יכול להקל עליכם עם בהפחתת סטרס (לחץ)

מתח, לחץ, סטרס או בשמו העברי, דחק, הוא מונח אותו מכירים אנשים רבים. בחיפוש במילון נראה שלמושג ״מתח״ קיימים הסברים רבים, אך עם זאת, יש רק הסבר אחד עיקרי כאשר אנו רוצים להבין כיצד הסטרס משפיע על הגוף הפיזי שלנו. ההגדרה היא: ”דחק הוא מונח המציין תחושת מצוקה הנובעת מפגיעה במצב האיזון של האדם, כתוצאה מגירוי חיצוני מוחשי ופיזי או פסיכולוגי. במצב זה עשוי להיווצר קושי בהתמודדות עם גורם הדחק וחוסר הסתגלות התנהגותי, פסיכולוגי (כגון תחושת פחד וחרדה) או פיזיולוגי (כגון פגיעה במערכת העיכול, לחץ דם גבוה ודיכוי המערכת החיסונית)". ולמרות שרוב האנשים חושבים כי סטרס הוא גורם מזיק, באמת יש לו תפקיד בחיינו. מתח הוא דרכו של הגוף לאותת לנו כי הוא זקוק לעזרה או הפסקה בשגרה שלנו. אם לא נקשיב לאותות הללו, אנחנו עשויים לגרום להיווצרות חוסר איזון בגוף שלנו, דבר שעשוי להוביל להיווצרות והופעתן של מחלות.

קורטיזול הוא ההורמון המתקשר למצב לחץ. קורטיזול הוא המרכיב העיקרי של תגובת "הילחם או ברח" (fight or flight) אותה אנו חשים כאשר אנו מרגישים מפוחדים או מאוימים ממשהו. כשקורטיזול מצוי בכמויות קטנות הוא בהחלט מועיל. עם זאת, כאשר הסטרס הופך להיות כרוני, רמת הקורטיזול בדם הולכת וגדלה וקיים קושי להורדתו ולהחזרתו לרמתו הנמוכה. מצב זה גורם לגופנו להיות במצב מתמיד של ״להיות על קצה״, מה שיוביל בהמשך להופעתם של חוסר מנוחה, חרדה, דיכאון, נדודי שינה, בעיות עיכול ואם לא יטופל בזמן, אפילו מחלת נפש.

אך אל דאגה, קיימים לא מעט דרכים להילחם ולהפחית מתח בחיינו. פעולות פשוטות כמו אימון גופני, מדיטציה, אומנות, בילוי עם חברים ואפילו דיקור סיני. אמנם, רוב האנשים לא חושבים ששהסיטואציה של להיות תקועים עם כמה מחטים זעירות בגוף היא"מרגיעה", אבל זוהי האמת. דיקור סיני היא טכניקה עתיקה בת אלפי שנים והוא הופך להיות מקובל יותר ויותר מדי יום. הדיקור סיני נמצא אפילו בשימוש בכל בתי החולים וקופות החולים בארץ.

אקופונקטורה (דיקור סיני) פועלת כמו פיזיותרפיה עבור מערכת העצבים בגופנו. המחטים הזעירות המוחדרות לגוף מאותתות למערכת העצבים ולמוח שלנו כיצד לחזור ולהתנהג באופן רגיל ונורמלי. בכדי שמערכת העצבים שלנו תפעל ותגיב כמו שצריך, רמת הקורטיזול בגוף צריכה להיות נורמלית ותקינה ותעלה רק במקרה בו מתרחש באמת אירוע הגורם לתגובת "הילחם או ברח“, כלומר, מצב בו באמת קיים חשש אמיתי ממשהו. מחקרים מראים כי דיקור סיני עושה את זה.

דרך נוספת בה הדיקור הסיני יכול לעזור להפחתת הסטרס היא על ידי שמירה על קצב לב נורמלי ותקין. כאשר הגוף מצוי במצב של דחק (מתח או סטרס), הלב נוטה לפעום מהר יותר ובמקרים מסוימים, אנחנו יכולים להרגיש את הלב דופק חזק, כאילו הולך לצאת ממקומו (תחושה הנקראת בשפה המקצועית: ״פלפיטציה״) או אפילו מצב של פרפור פרוזדורים. קצב הלב קשור קשר הדוק לעצב הוואגוס. אם עצב הוואגוס מגורה, כך יעלה גם קצב הלב. ישנן נקודות דיקור דיקור מיוחדות על גבי הזרועות והידיים אשר יכולות להרגיע את עצב הוואגוס ואת הלב.

מתח קשור לעיתים קרובות לרגשות מסויימים. דיקור סיני עשוי לסייע בנושא חרדה ומתח על ידי השפעה על החלק של המוח הקשור לרגשות. מצב שיגרום להפחתת החרדה באופן טבעי. מצב זה מאפשר לגוף ולמוח להירגע.

סטרס או מתח כרוניים מובילים לעיתים קרובות לדיכאון. וגם כאן, דיקור סיני יכול לעזור. זאת כאשר הסטרס מוקל ומופג באמצעות טיפולי דיקור סיני או באמצעות טכניקות טיפול אחרות. בעקבות כך, הדיכאון צפוי לפחות גם כן.

לבסוף, הפרעות עיכול עשויות להיגרם או להחמיר בעקבות סטרס כרוני. כאשר מתח מתווסף בשלב העיכול, העיכול עלול להשתבש ועשויים להופיע סימפטומים כמו שלשול, עצירות וגזים. מצבים אלה מתקשרים לתסמונת המעי הרגיז. מחקרים הראו כי דיקור סיני נמצא יעיל מאוד לטיפול והפחתת הפרעות אלה של מערכת העיכול.

דיקור סיני הוא כלי נהדר ללחימה בסטרס. כמה מחטים קטנות ודקות יכולות לאפס את הגוף שלך ולהקטין את רמת הלחץ היומי שלך. גש עוד היום למטפל מוסמך בדיקור סיני כדי לגלות כיצד אפשר לפתור את הלחץ שלך בדרך הטבעית.

הוסף תגובה