Yosemite National Park פארק לאומי יוסמיטי

Yosemite National Park פארק לאומי יוסמיטי

שמורת טבע למורדות הרכס סיירה נוואדה (Sierra Nevada) בקליפורניה. הפארק הענקי, המשתרע על שטח של יותר משלושת אלפים קמ"ר, הוא מהאתרים המתוירים ביותר בארה"ב, עם יותר משלושה מיליון מבקרים בשנה. הוא מפורסם בצוקי הגרניט הנישאים, מפלים, אגמים, נחלים ועצי הסקוויה הענקיים, שחלקם בני יותר מאלף שנה.
עמק יוסמיטי, שצוקי גרניט מתנשאים משני צידיו, הוא האזור המתוייר ביותר בפארק, בו מתרכזים מרבית התיירים. שניים מהצוקים היותר מרשימים ומפורסמים הם צוק "אל קפיטן" (El Capitan), המהווה יעד פופולרי למטפסים, ו"הכיפה החצויה" (Half Dome), המתנשא לגובה 1,400 מעל לעמק.
בתחומי הפארק שלוש חורשות של עצי סקוויה ענקיים – Mariposa Grove, שהיא הגדולה שבהן, Tuolumne Grove ו-Merced Grove. בפארק יש ריכוז גבוה של מפלים, שזרם המים שלהם גדול במיוחד עם הפשרת השלגים בחודשי האביב והקיץ. מפל יוסמיטי, הנופל מגובה 739 מ' לעמק יוסמיטי, הוא הגבוה שבהם וגם הגבוה בצפון אמריקה כולה. הפרשי הגבהים בתוך הפארק הם עצומים, החל מגובה 600 מ' ועד להרים בגובה של 4,000 מ', אשר חלקם מכוסים בקרחונים.

צוקי השחם

סדרה של מצוקי שחם (גרניט) מייחדים את פרק יוסמיטי, ולרבים מהם ניתנו שמות.
צוק "הכיפה החצויה" (Half Dome) הוא אולי סמלו המוכר ביותר של היוסמיטי. הוא נקרא כך על שום צורתו,שנראה כאילו היא כיפה שנחצתה לשניים. הוא מתנשא לגובה של 1,524 מ' מעל חלקו המזרחי של עמק יוסמיטי.
צוק "אל קפיטן" הוא צוק השחם הגדול בעולם, שמתנשא לגובה של קרוב לאלף מטרים מעל העמק בצידו הצפוני. קירותיו החשופים הם יעד פופולרי למטפסי צוקים מכל העולם.
"צוקי הקתדרלה", המזכירים קתדרלה לבעלי דמיון מפותח במיוחד, מתנשאים למולו של אל קפיטן, מעל חלקו הדרומי של העמק, ויש הסבורים שהם היפים מכולם.
"שלושת האחים" (Three Brothers) הם שלושה מצוקי שחם דומים, הניצבים זה ליד זה, ומהווים את אחד מסמלי יוסמיטי. הצוק העליון נקרא "פסגת העיט" (Eagle Peak) ושני האחרים נקראים האח הבינוני והאח התחתון (Middle and Lower Brothers).
צוק "הזקיף" (Sentinel Rock) צופה כמו זקיף על עמק יוסמיטי מדרום, ממול למפלי יוסמיטי בצפון. צוק "גליישר פוינט" (Glacier Point) הוא צוק מרשים הצופה על עמק יוסמיטי מדרום. התצפית שעל פסגתו, שקל להגיע אליה עם רכב, היא נקודת התצפית הטובה ביותר לצפות בה על צוקי השחם האחרים של עמק יוסמיטי.

נקודות תצפית

נקודות תצפית רבות פזורות ברחבי פארק יוסמיטי, לחלקן הגדול ניתן להגיע עם רכב והן מאפשרות להנות מנופיו המרשימים. כל נקודות התצפית הבאות נמצאות בעמק יוסמיטי או מעליו.
גליישר פוינט (Glacier Point) היא נקודת התצפית הטובה ביותר על עמק יוסמיטי. היא נמצאת מדרום לעמק, וניתן לראות ממנה את צוק Half Dome ושלושה מהמפלים הגדולים ביותר בפארק. תצפית Washburn Point נמצאת מעט דרומית לגליישר פוינט ונשקפים ממנה נופים דומים.
תצפית המנהרה Tunnel View, נמצאת בקצה המזרחי של מנהרת Wawona Tunnel, בפתחו של עמק יוסמיטי לבאים מדרום על כביש 41. הנוף הנשקף ממנה הוא אחד המפורסמים של העמק, והוא כולל את צוקי אל קפיטן והכיפה החצויה ואת מפל Bridalveil.
האחו של אל קפיטן (El Capitan Meadow), לרגלי הצוק המפורסם, מאפשר תצפית מקרוב על שני הענקים המרשימים – צוק אל קפיטן וצוקי הקתדרלה. נמצא לצידי הכביש הצפוני היוצא מעמק יוסמיטי (זהו כביש חד סיטרי). מעט אחריו על אותו הכביש נמצאת נקודת התצפית Valley View לצידי נהר Merced, אשר מאפשרת זוית אחרת של תצפית על צוק אל קפיטן.
גשר Sentinel העובר מעל נהר Merced בעמק יוסמיטי, מפורסם בזכות ההשתקפות היפה של צוק הכיפה החצויה (Half Dome) במימיו של נהר Merced וניתן להשקיף ממנו גם על מפלי יוסמיטי. מאכסניית יוסמיטי (Yosemite Lodge) ניתן לצפות מקרוב יותר על מפלי יוסמיטי. שביל הליכה קצר מוביל את המטיילים למרגלות המפל.

איך מגיעים

הפארק נמצא ארבע שעות מזרחית לסן פרנסיסקו ושש שעות צפונית ללוס אנג'לס.
לפארק ארבע כניסות – מזרחית, דרומית ושתיים מערביות. לכניסה המזרחית מגיעים עם כביש 120 מ-Lee Vining, לכניסה הדרומית עם כביש 41 מ-Fresno, לכניסות המערבית עם כביש 140 מ-Merced או כביש 120 מסן פרנסיסקו.

טיפים

*בפארק יש מקומות לינה רבים, החל מקמפינגים ועד מלונות חמישה כוכבים. מומלץ מאד להזמין מקום מראש, במיוחד בענת הקיץ העמוסה. ניתן להזמין מקומות לינה באתר האינטרנט המצורף.
*בפארק 13 קמפינגים, בחלקם ניתן להזמין מקומות מראש ואילו בשאר "כל הקודם זוכה", מה שאומר שכדאי להגיע כמה שיותר מוקדם. בסופי השבוע בקיץ הקמפינגים מתמלאים כבר בשעות הבוקר המוקדמות ואילו באמצע השבוע בשעות הצהריים.
*דובים שחורים החיים בפארק הם אטרקציה חביבה אך מסוכנת למדי. יש להקפיד במיוחד על כללי אחסון האוכל ומוצרי הטואלט, אשר מושכים את הדובים, בתאי אחסון ממתכת המצויים בקמפינגים ובתחילת חלק ממסלולי ההליכה. אסור להשאיר מזון אן עטיפות מזון ריקות ברכב בלילה. אי שמירה על כללים אלו וכללים נוספים המופיעים באתר האינטרנט המצורף, עלולה לגרור קנסות כבדים.
*ברחבי הפארק פועלת מערכת הסעות (Shuttle) בחינם, העוצרת בחלק גדול מהמקומות המתויירים ביותר בפארק (אטרקציות, מסלולים, מרכזי מבקרים, חנויות ומקומות לינה). שני קווי הסעות פועלים בעמק יוסמיטי, קו אחד באזור חורשת מאריפוסה, קו נוסף באזור Tuolumne Meadows ובחורף גם לאזור הסקי Badger Pass.
*למסלול הליכה של מעל יום אחד, הכולל לינת לילה בשטח, יש צורך להצטייד באישור מתאים ממרכזי המבקרים. מספר המבקרים לכל מסלול מוגבל.
*הפארק הוא ענק. אם אתם ממהרים הקדישו לביקור בו יום שלם לפחות, רצוי יומיים. גם אם תשהו בו שבוע לא תשתעממו ולא תוכלו למצות את כל המראות הנפלאים שיש לו להציע.

שעות פתיחה הפארק פתוח כל השנה, אולם מספר כבישים אינם פתוחים בחורף עקב תנאי מזג האויר. מחירי כניסה (עד 7 ימים): לרכב – 20 דולר, ליחיד – 10 דולר. טלפון +(1)-209-372-0200 קישורים חיצוניים
אל קפיטן El Capitan

טבע

צוק גרניט אדיר מימדים, המתנשא לגובה של קרוב ל-1,000 מטרים מעל חלקו המרכזי של עמק יוסמיטי מצפון. הוא נחשב לצוק הגרניט הגדול ביותר בעולם. קירותיו החשופים המזדקרים אנכית מהווים אתגר מועדף לחובבי טיפוס צוקים מכל העולם. שמו הוא תרגום חופשי של השם To-to-kon oo-lah, שהיה שגור בפי הילידים המקומיים, ופרושו "המנהיג" או "מנהיג השבט". כיום מכנים אותו רבים ממטפסי הצוקים בקיצור פשוט "El Cap". התצפית הטובה ביותר על אל קפיטן היא מצידו המערבי של עמק יוסמיטי, ב-Bridalveil וב-El Capitan Meadows.
אל פסגתו של אל קפיטן ניתן להגיע בהליכה מעמק יוסמיטי, על שביל המתחיל לידי מפלי יוסמיטי. וממשיך מערבה. מטפסי הצוקים מעדיפים לטפס על הקיר הדרומי של המצוק, מצידו הדרום-מזרחי או הדרום-מערבי, או פשוט במרכז בין שניהם, על החלק הנקרא "החרטום" (The Nose), שהוא המסלול הפופולרי ביותר. קפיצות הצוקים (Base jumping) מראש הצוק שהיו פופלריות בעבר, אסורות כיום על ידי הנהלת הפארק.

חורשת מאריפוסה Mariposa Grove

הריכוז הגדול ביותר בפארק של עצי הסקוויה הענקיים, הידועים גם בשם סיירה רדווד (Sierra redwood). בחורשה, או אולי נכון יותר לקרוא לה יער, יש כמה מאות עצים, ששניים מהם הם בין חמישים העצים הגדולים ביותר מסוגם בעולם. השם ניתן למקום על שם המחוז בקליפורניה בו הוא נמצא – מחוז מאריפוסה.
העץ העתיק ביותר בחורשה הוא "הגריזלי הענק" (Grizzly Giant), שגילו מוערך ב- 1,600 – 2,000 שנה, הוא העץ ה-27 בגודלו בעולם (על פי הנפח). גובהו 63 מטרים, היקף הגזע שלו 28 מטר והקוטר 8.9 מטר. הענף הראשון שלו הוא בקוטר של שני מטר, הרבה מעבר לעץ ממוצע שאנו רגילים לראות.
באזור זה יש מספר מסלולי הליכה בדרגות קושי שונות. המסלול ל-Grizzly Giant יוצא ממגרש החניה, ואורכו 2.5 ק"מ (הלוך חזור). החורשה נמצאת בסמוך לכניסה הדרומית לפארק, כשעה נסיעה דרומה מעמק יוסמיטי. הכביש למאריפוסה סגור בחורף עקב השלגים.

עצים מיוחדים

בין העצים הנוספים שכדאי לשים לב אליהם נמצאים:
California Tunnel Tree הוא העץ היחיד שנחצבה בו מנהרה והוא עדיין חי. המנהרה נחצבה בשנת 1895, כדי להוות אטרקציה לתיירים והיתה מספיק גדולה כדי לאפשר מעבר כרכרות דרכה.
עץ וואוונה (Wawona Tree), שהיווה את אחת האטרקציות של המקום, נפל כבר בשנת 1969. במאה ה-19 נחצבה בגזע שלו מנהרה, דרכה יכלו לעבור כרכרות ומכוניות, אולם הדבר גרם בסופו של דבר להחלשתו, ויחד עם עומס השלג הכבד הביא לנפילתו. מאז לא נחצבו יותר מנהרות בעצים כדי לשמור עליהם.
הרווק ושלושת בנותיו של זאוס מהמיתולוגיה היוונית (Bachelor and Three Graces) – קבוצת של ארבעה עצים, ששלושה מהם קרובים מאד זה לזה ואילו הרביעי מרוחק מעט. "הזוג הנאמן" (Faithful Couple) הם שני עצים שגדלו כל כך קרוב זה לזה עד שהגזעים שלהם התמזגו לאחד בבסיסם.
"עץ האטב" (Clothespin Tree) הוא עץ ששריפות רבות פגעו בגזע שלו, והשאירו פתח כל כך גדול שמכונית יכולה לעבור דרכו. עץ הטלסקופ (Telescope Tree) בעקבות מספר שריפות הפך הגזע שלו לחלול, אולם הוא עדיין חי. ניתן להכנס לתוך הגזע ואם מביטים למעלה רואים את השמים. גזעיהם של שני האחרונים חלשים והם עלולים ליפול במזג אויר סוער. עץ קולומביה (Columbia Tree) הוא העץ הגבוה ביותר בפארק.

הכיפה החצויה Half Dome
 

סלע גרניט ענק, המתנשא בצידו המזרחי של עמק יוסמיטי, שנראה כאילו נשבר ממנו חצי, הוא אחד המראות המפורסמים ביותר של הפארק. הסלע מתנשא לגובה של 1,524 מ' מעל פני העמק, והקיר האנכי שלו, הפונה צפון-מערבה, הוא אתגר פופולרי למטפסים מקצועיים.
מסלול ההליכה אל פיסגת הכיפה אורכו 24 ק"מ (הלוך חזור), ויש בו עליה של 1,463 מטרים. את חלקו האחרון של המסלול לפיסגה, 120 מטרים, מטפסים בעזרת שני כבלים, המקובעים עם עמודים לסלע (הכבלים נמצאים שם רק מסוף מאי עד תחילת אוקטובר). זהו מסלול קשה מאד המיועד למיטיבי לכת בלבד, אולם ניתן לעשות אותו ביומיים ולישון בקמפינג של Little Yosemite. במסלול זה ארעו מספר נפילות קטלניות וכן פגיעות של ברקים, לכן יש צורך לקרוא את הוראות הבטיחות ולא לעלות לפסגה בזמן סופת ברקים. לאמיצים המצליחים להגיע לפסגת הכיפה מזומן משטח גדול עם נוף נפלא. המסלול עלול להיות עמוס בסופי שבוע ובחגים, דבר היוצר עומס על קטע הטיפוס האחרון, לכן אם אתם יכולים להגיע בזמן אחר, זה עדיף. הבדלי הטמפרטורה בין העמק לפסגה הם של כ-10 מעלות צלזיוס, לכן קחו ביגוד מתאים.

גליישר פוינט Glacier Point
 

נקודת תצפית בגובה 2,199 מ' מעל עמק יוסמיטי מדרום, המאפשרת תצפית על חלקים נרחבים של פארק יוסמיטי. מהתצפית ניתן לראות את עמק יוסמיטי, הכיפה החצויה (Half Dome), מפלי יוסמיטי, מפלי נוואדה ומפלי Vernal. התצפית נמצאת במרחק 50 ק"מ (כשעה נסיעה) מעמק יוסמיטי, בסופו של כביש גליישר פוינט (Glacier Point Road).
מספר מסלולי הליכה יוצאים מנקודת התצפית ולאורכו של הכביש. שני מסלולים מתחילים מנקודת התצפית ומסתיימים בעמק יוסמיטי, שניהם מסלולים למיטיבי לכת, עם ירידה של קרוב לאלף מטרים. מסלול Four Mile הוא מסלול של 8 ק"מ ואילו מסלול Panorama Trail אורכו 13.5 ק"מ. שני המסלולים מאפשרים תצפיות על הנוף. ניתן להגיע עם הסעה של הפארק, היוצאת מהעמק לגליישר פוינט ומשם לרדת לעמק באחד משני המסלולים.
הכביש לגליישר פוינט פתוח מסוף מאי עד נובמבר, בהתאם לתנאי מזג האויר.