מהו אילוף כלבים?

אילוף כלבים בראש ובראשונה הוא שינוי גישה וצורת מחשבה בקרב בעלי הכלבים כלומר אנו בני האדם. עלינו לחדור אל מבוכי ראשו של ידידנו הנאמן וללמוד את פיתוליהם. לכל כלב כמו גם לנו בני האדם, קיימים צרכים אשר מחובתינו כבעלים למלא אחריהם. לכולנו ידועים הצרכים הפיזיים של הכלב, כגון; טיולים, משחקים, אוכל, חטיפים, טיפולים רפואיים, מתן אהבה וכו' אך לכלב בניגוד לדעות מסויימות ישנם גם צרכים נפשיים. התנהגות הכלב חמודה או אגרסיבית ככל שתהיה נובעת משורש פסיכולוגי כלשהו וכפי שאנו פונים לייעוץ מקצועי בתחומי החיים השונים כך גם הכלב ובעליו זקוקים בפעם לפעם לייעוץ מסוג זה.

חשוב לציין, כי צרכי הכלב אף כי נראה שדומים לעיתים לצרכינו האישיים אין הדבר נכון ולכן אין לייחס לידידנו הצועדים על ארבע תכונות אנושיות או לתרגם את האופן בו הם מתקשרים לשפת האדם.
אנו נוהגים להתייחס לכלב כבן משפחה ואכן כך הדבר אך יש לזכור כי הוא אינו אנושי ולמרות שרשת האינטרנט מונה מספר לא מוגבל של סרטוני כלבים מדברים ועוד עם כתוביות לתרגום כולכם מבינים בוודאי כי כלביכם אינו דובר עיברית או כל שפה אחרת פרט לשפתו שלו. בעקבות עובדה זו חברים, עלינו ללמוד גם כן, במקביל לאילוף שהכלב עובר, כיצד אנו צריכים להתנהג או לא להתנהג בסביבתו על מנת שנוכל להבין ולשתף פעולה אחד עם משנהו.
ככל שנלמד יותר על עברם של ידידינו הטובים, כך נבין יותר את נקודת המבט שלהם על העולם ועלינו, כיצד הם בעיניהם העמוקות רואים אותנו או את הסביבה שהם חיים בה כפי שאנו משנים את דרך ההסתכלות שלנו בעת מבט מחלון המטוס או בסימולציה של מסלול החלל. ברגע שמצליחים להביט על העולם דרך עיניי הכלב ניתן להגיע להבנה מהן הסיבות והגורמים לאופן התנהגותו ומה ביכולתינו לעשות או לשפר בכדי ליצור שינוי באופן פעולת הכלב כך שיעמוד בגובה הציפיות שפיתחנו בעת רכישת או אימוץ בן המשפחה החדש.

אילוף הוא למעשה דרך ליצירת שפה ותקשורת נכונה בין הבעלים לכלב. זאת על ידי הצבת גבולות ברורים ומניעת התנהגות שאינה רצויה בניתוב לדרך חליפית ומשופרת על פי התנאים הנתונים.

מדוע בעצם אנחנו צריכים את כל זה?

להבדיל אלפי הבדלות, לגדל כלב והורות לילד אינן רחוקות אחת מן השנייה. מאותה סיבה שאנו מחנכים את ילדינו, מכוונים ומכינים אותם להתמודדות עם הסיטואציות שהחיים מעמידים אותנו בהן אנו גם מאלפים את כלבינו.
מיכל דליות, אלון גל ועוד רבים וטובים מלמדים שילדים שלא מודעים לגבולות והוריהם מאפשרים להם להנהיג את הבית ויושביו כבר מגיל הינקות הם ילדים מבולבלים ולהורים מתעוררות בעיות רבות ואף תסכול בהמשך החינוך. דבר דומה ניתן לראות בעת אילוף הכלב. כלבים כידוע חיים בתנאי להקה ולכן, כלב רגוע ומאושר הוא כלב שמכיר ויודע את החוקים והגבולות בלהקה בה הוא חי, במקרה זה הבית שלנו ומגוון הדיירים השוכנים בו. ככל שנמהר להבהיר לו את החוקים והציפיות הנדרשים ממנו כך נקדים ונקנה לו את ההרגלים הנכונים לחיים כחלק מהלהקה שלנו ונמנע את התסכול בשני הצדדים.

מאיזה גיל מומלץ להתחיל אילוף?

כבר ביום הראשון שהכלב נכנס אלינו הביתה מתחיל תהליך הקניית התכונות ומנהגי הבית. מסיבה פשוטה זו כבר מהמגע הראשוני בנינו לבין הכלב יש להתחיל בשלבי הלמידה והחינוך. ללמד התנהגות רצויה מהי ולבטל את זו שאינה רצויה.

הוסף תגובה