תת מודע – איך זה עובד

רבות התיאוריות והפרשנויות לגבי התת מודע שהוא בעצם אחד המרכיבים החשובים בנפש האדם. התת מודע לפי הפסיכואנליזה הוא מקום סבוך ולא נודע שמשפיע באופן משמעותי על חיי היום יום של האדם, על גופו ועל נפשו, למרות שבפועל האדם בכלל אינו מודע למתחולל בתוך התת מודע שלו, הלוא הוא תת ההכרה שלו. אז כיצד עובד התת מודע שלנו? מידע מפתיע ומרתק ניתן לקרוא באתר של אורן זריף המומחה לפרשנות התת מודע, ובקצרה לפנינו במאמר:

לפי התיאורית השונות שהראשונה היא התאוריה של המייסד זיגמונד פרויד, התת המודע מכיל בתוכו את כלל התשוקות הנסתרות, היצרים, הרגשות שאינם נמצאים בתודעה הישירה שלנו, אלא נחבאים במגירות נסתרות בתוך מוחנו.

לפי הפסיכואנליזה של פרויד, את כלל התשוקות שמורכבות בעצם מכלל זיכרונות וחוויות ודחפים שרכש האדם כבר מינקותו, משאיר האדם להתפרץ בחלומות שלו וברגעים המודחקים ביותר (למרות שלפי המדע חלומות הן בסך הכל הרגעים בו המוח עושה סדר במחשבות וניפוי ממש כמו מחשב).

התת מודע לפי פרויד הוא המקום הנסתר, מעין מרתף חבוי בו כלל הרגשות המודחקים של האדם נמצאים ובו הם מצטברים. בעצמם משם פותחו תיאוריות כי התת מודע מהיותו כה אינטנסיבי ומודחק הוא גם זה שמנהל את האדם למרות שהוא אינו מודע איליו בפועל.

תיאוריות נוספות

ישנם תלמידים של פרויד כמו קארל יונג שהגדילו והרחיבו את התיאוריות על התת מודע. יונג טוען כי ההשפעות של התת מודע כה חזקות בחיי היום יום, שהן משפיעות על אישיות האדם ומותירות סמל לדורות רבים ועוברות בתורשה. התת מודע של האדם לפי יונג נותר כמרכיב מהותי שמשפיע על האישיות, עובר בתורשה ויוצר זיכרון בלתי נלאה לדורי דורות.

בנוסף ישנן תאוריות של תלמידים נוספים של פרויד שגורסות שהתת מודע יכול להפוך אנשים שנולדו עם אופי של מלאך לבעלי אופי שטני וזאת בשל תת מודע שגובר על המודע.

תיאוריות אלה מסבירות כי לצד צדדים רוחניים שקיימים במודע ישנם דחפים שטניים בלתי נשלטים שלעיתים דוחפים את האדם לקצה וברגע של אי שפיות עלולים לגרום לו לבצע פעולות שהוא אפילו אינו מודע אליהן, ומכאן משתלט התת מודע על המודע.

לסיכום, רבים מנסים לחקור ולטפל בעזרת התת מודע, ובד בבד לנסות גם להבין כיצד הדבר הנפלא הזה עובד.

הוסף תגובה