איזון סוכרת

איזון סוכרת

המונח איזון סוכרת הוא אחד המושגים החשובים ביותר בקרב כל מי שחולה סוכרת או נמצא בקבוצות סיכון אפשרויות לחלות במחלה. מדובר על מונח משמעותי מאחר והוא משפיע למעשה על היעדים בעזרתם אפשר להתמודד עם המחלה.

בישראל חיים למעלה מחצי מיליון חולי סוכרת ועוד חצי מיליון אנשים שנמצאים במה שמוגדר "טרום סוכרת" כלומר אנשים שלא אובחנו אך קיים חשש שהם יחלו במחלה. צריך לומר שהמספרים בישראל אינם יוצאי דופן, שכן סוכרת היא מגיפה כלל עולמית ובכל מדינה אנחנו יכולים לראות עלייה ניכרת במספרי החולים במחלה.

אחת הדרכים להתמודד עם התפתחות המחלה עוד בטרם היא אובחנה וכן לאחר מכן, היא באמצעות הקפדה על איזון סוכרת. מצב זה מתבצע באמצעות הגדרת תוכנית טיפול מתאימה, בהתאם למצב המטופל, גילו, מחלות נלוות, סיבוכי סוכרת קיימים וכן בהתאם ליעדי הטיפול, בין אם הוא חולה בסוכרת ובין אם לאו. חשוב להדגיש, סוכרת היא מחלה מתפתחת, כלומר אנחנו מתחילים בנקודה מסוימת, אך היא יכולה להתפתח לכיוונים שונים ולהשפיע על איברים שונים בגוף.

המשמעות של איזון סוכרת, כפי שאנחנו יכולים להניח, זה לשמור על רמת סוכר נמוכה בדם בשביל לא לפתח סוכרת או לגרום לכך שהיא תתפתח מעבר למצב הנוכחי שלה. בין היתר, לשם כך יש לבצע פעולות שונות, כפי שנוכל לראות מיד. מה שכן, חשוב לומר, כל התוכנית חייבת להתבצע בפיקוח ובקרה של רופא מטפל וכמובן לאורך זמן, היא לא יכולה להתבצע באופן נקודתי, אלא באופן רציף.

כיצד שומרים על איזון סוכרת

אפשר לחלק את הטיפול לשני חלקים. חלק אחד כולל דברים שאפשר לעשות באופן שגרתי, רגיל, כפי שנוכל לראות מיד, החלק השני, מתייחס לטיפול תרופתי מונע, כאשר הדבר תלוי במצבו של המטופל. הרופא יחליט האם יש צורך להשתמש בתרופה כזו או אחרת על מנת לשמור על רמת סוכר נמוכה, או שניתן להסתפק בהיבטים אחרים בטיפול.

מה כוללים אותם היבטים אחרים? ראשית, פעילות גופנית. יש לבצע פעילות גופנית בעצימות סבירה, על מנת להפחית את רמת הסוכר בדם, לשפר את העברת הסוכר מהדם אל התאים, להגביר את רגישות התאים לאינסולין, וכן באופן כללי פעילות גופנית משפרת את פרופיל השומנים בדם ועוזרת להפחית את רמת לחץ הדם. חשוב להדגיש, כל פעילות שמחליטים, חייבת להיות בהתאם לגיל ולמצב הרפואי.

שנית, תוכנית תזונה מתאימה. המטרה היא להפחית את רמת הסוכר, ולצרוך כמה שיותר את אבות המזון מבלי שהם יכללו סוכר מיותר. יש להכין תוכנית בעזרת דיאטנים שמתמחים בתחום.

שלישית, כאמור, שימוש בתרופות, בין אם מדובר בתרופות שנועד להקטין את רמת הסוכר בדם בקרב מי שנמצא על הגבול ובין אם מדובר באינסולין ותרופות אחרות שמיועדות עבור חולי סכרת שנדרשים להגיע לאיזון סוכר.

 

הוסף תגובה