הפרעות קשב וריכוז אצל ילדים

בשנים האחרונות אנחנו שומעים יותר ויותר על מקרים של הפרעות קשב וריכוז אצל ילדים. מדובר על תופעה רחבה שמתחילה מגיל צעיר מאוד, עוד שהילדים נמצאים בגן, אך לא פעם ההתמודדות האמיתית עם התופעה מתגלה רק בבית הספר, כשעליהם לשבת בכיתה וללמוד.

צריך לומר, מקרים של הפרעות קשב וריכוז אצל ילדים הם לא דבר חדש, אך רק החל משנות התשעים החלו לשים לב לכך, והטיפול בנושא הפך להיות יותר ויותר פופולארי, עד שנדמה שכיום כמעט בכל קבוצה של ילדים נמצא מישהו שמתמודד עם הבעיה ומטופל בה.

הפרעות קשב וריכוז אצל ילדים

הפרעות קשב וריכוז, כידוע, זה מצב בו הילד מתקשה לשבת ולהתרכז בלימודים מבלי ששום דבר יפריע לו. לעיתים הבעיה מתגלה כשהילד לא מצליח להתמודד עם השיעורים ואף על פי שהוא ילד חכם הוא מתקשה מאוד לעמוד בקצב של הכיתה. יתרה מזו, הרבה פעמים בגלל אותן הפרעות ובגלל העובדה שהוא לא מטופל בהן כראוי, הרי שהוא מתמודד עם שיעמום אשר מוביל אותנו להתנהגות פרועה בכיתה, הן כלפי ילדים אחרים, הן כלפי המורים ובכלל.

התמודדות עם הפרעות קשב וריכוז יכולה להיות רק עם ההורים והמורים קשובים למצבו של הילדים. עליהם לשים לב כיצד הוא מתנהל בסביבתם ובכלל, האם הוא מסוגל לעקוב אחרי דברים שאומרים לו, האם הוא מסוגל להתרכז בדברים מסוימים לאורך זמן ואיננו מאבד את הסבלנות שלו, האם הוא מסוגל לקרוא או לכתוב בצורה נכונה, ועוד.

במידה והילד לא מסוגל לעשות את כל זה, הרי שיש לשלוח אותו לאבחון בשביל לוודא מה הבעיה, ואם אכן הבעיה היא קשב וריכוז, הרי שבעזרת טיפול ממוקד וטוב, ניתן להתגבר על הבעיה. הטיפול יכול לכלול כדורים, אך הוא יכול לכלול גם שיחות עם פסיכולוג, ריפוי בעיסוק ומגוון רחב של כלים ועזרים שאמורים לעזור לילד להתמודד עם הסיטואציה, באופן רחב וכן באופן ממוקד, כלומר ברגע שהוא צריך לשבת ולהתמודד עם סיטואציה ספציפית, הרי שהוא יוכל להשתמש באחד הכלים שהוא לומד וכך למעשה להתגבר על הסיטואציה וללמוד כמו שצריך.

 

הוסף תגובה